Honda VT1300CX 2019 VS Suzuki Intruder ABS
Honda VT1300CX 2019 VS Suzuki Intruder ABS Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
1200 |
Regular Price: |
0 BDT |
275000 BDT |
Bike Type: |
Cruiser |
Cruiser |
Distributor/Seller: |
Model Year: |
2019 |
Brand Origin: |
Japan |
Japan |
Made In: |
Assemble In: |
Engine
Engine Type |
V2, four-stroke |
4-Stroke,1-Cylinder, Air cooled |
Maximum Power |
41.6 |
Maximum Torque |
107 |
Bore |
89.5 mm |
56.0 mm |
Stroke |
104.3 mm |
62.9 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
2 |
Fuel Supply |
Fuel Injection (PGM-FI) |
Carburetor |
Transmission
Transmission Type |
Manual |
Manual |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet Multiple-disc |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Single Downtube |
Front Suspension |
45mm telescopic fork with 130mm stroke and 102.4mm axle travel |
Telescopic fork |
Rear Suspension |
Monoshock with adjustable rebound damping and 35-position spring preload adjustability, 95mm axle travel |
Swing Arm, Mono Suspension |
Brakes
Front Brake Type |
Dual Disc |
Single Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Disc Brake |
Front Brake Diameter |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
No |
Single-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
No |
Single-Channel |
Rear Tire Size |
200/50-R18 |
140/60R- 17 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2130 mm |
Overall Width |
805 mm |
Height |
1095 mm |
Ground Clearance |
170 mm |
Weight |
309.0 kg |
148 Kg |
Fuel Tank Capacity |
12.80 litres |
11 Liters |
Wheelbase |
1405 mm |
Electricals
Battery Type |
Info-Not-Available |
mf |
Battery Voltage |
12V 4Ah |
12V 3Ah |
Head Light |
Halogen |
12V 35/35W (Halogen) |