Honda VFR1200F 2019 VS Zontes ZT310-X
Honda VFR1200F 2019 VS Zontes ZT310-X Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
1200 |
Regular Price: |
0 BDT |
0 BDT |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Distributor/Seller: |
Model Year: |
2019 |
Brand Origin: |
Japan |
Made In: |
Assemble In: |
Engine
Engine Type |
V4, four-stroke |
4 – Stroke Single Cylinder |
Maximum Power |
33.7 |
Maximum Torque |
129 |
Bore |
81.0 mm |
80.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
62.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
Fuel Supply |
Fuel Injection (PGM-FI) |
Fuel Injection |
Transmission
Transmission Type |
Manual |
Manual |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Iron pipe frame |
Front Suspension |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Telescopic |
Rear Suspension |
Central nitrogen absorber |
Brakes
Front Brake Type |
Dual Disc |
Single Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Disc Brake |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Dual-Channel |
No |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Dual-Channel |
No |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
160/60-R17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2244 Mm |
2034 mm |
Overall Width |
752 Mm |
755 mm |
Height |
1227 mm |
Ground Clearance |
128 Mm |
Weight |
267.0 kg |
149 Kg |
Fuel Tank Capacity |
18.93 litres |
15L |
Wheelbase |
1390 mm |
Electricals
Battery Type |
mf |
Info-Not-Available |
Battery Voltage |
12V 6Ah |