KTM RC 160 VS Honda VFR1200F 2016
KTM RC 160 VS Honda VFR1200F 2016 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
160 |
Regular Price: |
0 BDT |
0 BDT |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Distributor/Seller: |
Model Year: |
2016 |
Brand Origin: |
Japan |
Made In: |
Assemble In: |
Engine
Engine Type |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
15.5 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
Carburator |
Transmission
Transmission Type |
Manual |
Manual |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Info Not Available |
Diamond |
Front Suspension |
Inverted Telescopic Fork, 37mm dia |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Double rate, Canister Mono shox.- 6 steps (Adjuster Slots) |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Dual Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Disc Brake |
Front Brake Diameter |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Dual-Channel |
Dual-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2244 Mm |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
168 Mm |
128 Mm |
Weight |
155.0 kg |
268.1 kg |
Fuel Tank Capacity |
13.7 litres |
18.93 litres |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
mf |
mf |
Battery Voltage |
12V 4Ah |
Head Light |
LED |
LED |
Tail Light |
halogen |
Indicators |
halogen |
Features
Speedometer |
digital |
digital |
Odometer |
RPM Meter |
Handle Type |
Three part handle bar |
Seat Type |
Split-Seat |
Split-Seat |
Passenger Grab Rail |
no |
yes |
Engine Kill Switch |
yes |
no |
Compare with similar bikes
Bike comparisons by our experts
Top Five 125cc Bike In Bangladesh 2017
Saleh
TVS Metro ES VS Bajaj Platina ES : Comparison Review
Saleh
TVS Apache RTR 160 VS Apache RTR 160 4V : Comparison Review
Ashik Mahmud
Dive into the comparison review of TVS Apache RTR 160 vs. Apache RTR 160 4V. Uncover the differences and choose your ultimate ride.