Hero Karizma 400 VS Honda VFR1200F 2016
Hero Karizma 400 VS Honda VFR1200F 2016 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
1200 |
Regular Price: |
0 BDT |
0 BDT |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Distributor/Seller: |
Model Year: |
2016 |
Brand Origin: |
Japan |
Made In: |
Assemble In: |
Engine
Engine Type |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
40 |
Maximum Torque |
30 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
Carburator |
Transmission
Transmission Type |
Manual |
Manual |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Slipper Clutch |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
High-tensile Steel Trellis Frame |
Diamond |
Front Suspension |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Monoshock (likely 6-step adjustable) |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Dual Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Disc Brake |
Front Brake Diameter |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Yes |
Dual-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Yes |
Dual-Channel |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2244 Mm |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
128 Mm |
Weight |
268.1 kg |
Fuel Tank Capacity |
18.93 litres |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
mf |
mf |
Battery Voltage |
Info Not Available |
12V 4Ah |